Lajmi i fundit

Familjarët e viktimave: Të rihapet dosja e tragjedisë së “9 janarit”

lule-9janarFamiljaret e viktimave te tragjedise se 9 janarit kerkojne rihapjen e ceshtjes dhe hetimin e plote te saj.

Kur kane kaluar 11 vjet nga tragjedia e 9 janarit të vitit 2004 ku humbën jetën 20 shtetas shqiptare dhe 8 të tjerë do të zhdukeshin pa lenë gjurmë në det, por ende edhe sot familjarët e viktimave nuk janë të bindur se për ta u bë drejtësi.

Ata i kanë bërë thirrje qeverisë dhe prokurorisë shqiptare të rihapen dosjet dhe të vihen para derjtesise personat pergjegjes të kësaj ngjarje, si dhe marrjen e dëmshpërblimit financiar për jetët e humbura në tragjedi.

11 vjet me parë një gomone e nisur me 36 persona në mënyrë të fshehtë nga brigjet e Palasës në qytetin e Vlorës drejt Italisë, do t’i kushtonte jetën 28 shqiptarëve nga zona e Shkodrës.

loading...

Artikuj te ngjashem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close