Kosova - Rajoni

Zhbogar: Të gjithë azilkërkuesit do të kthehen më të varfër në Kosovë

zhbogarShefi i Zyrës së BE-së në Kosovë, Samuel Zhbogar ka deklaruar se asnjë shtet i BE-së nuk do të pranojë azil për kosovarët.

Zhbogar këtë deklaratë e ka thënë në mbledhjen e Këshillit për Integrim Evropian që po mbahet në Prishtinë e udhëhequr nga presidentja Atifete Jahjaga.

“Kërkesat për azil nuk do të pranohen nga asnjë shtet i BE-së. Shumica do të refuzohen dhe ata do të riatdhesohen në Kosovë dhe kur të kthehen do të bëhen më të varfër sepse do të dënohen”, ka thënë Zhbogar, transmeton kp.

Sipas tij migrimi ilegal ka tri probleme atë ekonomik, të sigurisë dhe humanitar. Zhbogar tha se asnjë qytetar nuk mund ta lë atdheun e tij nëse e ka një vend të mirë të punës, prandaj sipas tij duhet të ketë zhvillim ekonomik.

Shefi i zyrës së BE-së ka bërë apel jo vetëm te autoritetet e Kosovës por edhe të vendeve të BE-së që t’i ndalin grupet kriminale të cilat po përfitojnë nga dëshpërimi I kosovarëve.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close