Kosova - Rajoni

Haziri: Vucici po vjen në Kosovë për pelegrinazh

haziriNënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, viziten e kryeministrit të Serbisë në Kosovë, Aleksandar Vuçic së bashku me ministrat për festat ortodokse e quan si peligrinazh.
“Kosova nuk mundet me qenë e rrezikume prej Serbisë”, ka thënë Haziri, njëherit edhe kryetar i Komunës së Gjilanit, vend ky në të cilën Vuciq do të nisë vizitën në Kosovë, në fshatin Pasjan për të marrë pjesë në hapjen e maternitetit.

Në një intervistë për RTK, Lutfi Haziri, ka folur edhe për zgjedhjet në LDK duke thënë se kjo parti do të ketë kryesi jashtëzakonisht të fuqishme politikisht.

Duke komentuar largimet e fundit të qytetarëve të Kosovës, Haziri ka thënë se më shqetësuese e sheh pjesëmarrjen e qytetarëve në luftëra të huaja e sidomos zhvillimet që kanë të bëjnë me radikalizmin.

Daljen për mundësi më të mëdha e sheh si proces të shkaktuar nga mos liberalizimi i vizave duke shtuar se ata në këtë mënyrë e rrezikojnë të ardhmen e vet për qarkullim të lirë në kohën kur shumica do të mund të udhëtojnë.

“Ata kanë me pasë kufizime për të lëvizur në BE,” ka thënë ai dhe se qarkullimi i lirë garantohet vetëm për ata që nuk kanë probleme me ligjin, por duhet t’i bëhet e ditur për të drejtat dhe kufizimet që kanë qytetarët që zgjedhin këtë rrugë.

loading...

Artikuj te ngjashem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close