Kosova - Rajoni

Kush është Kralj Milutini, që u vendos në mes të Kosovës

krajlGjysma e kabinetit të qeverisë së Serbisë, në krye me kryeministrit Aleksandër Vuçiq, zbarkuan në Kosovë, të cilët nuk u larguan pa e lënë edhe një shenjë, që tregon se ata ishin këtu, shkruan “Zëri”. Vuçiq përurojë bustin e Milutin Nemanjiq, i njohur si “Kralji Milutin’, në mes të komunës së Graqanicës. Por kush është Kralj Milutini? Kralj MIlutin, ka jetuar në mesjetë, i lindur rreth vitit 1253. Ka qenë mbret i Serbisë gjatë 1282 – 1321. Historia e përshkruan si mbretin më të ashpër, që ka zgjeruar kufijtë e shtetit mesjetar serb kundrejt Bizantit. Tregohet si një njeri shumë të pushtetëshm, i pamëshirshëm dhe i tmerrshëm, që ka ushtruar autoritet të dhunshëm edhe në Kosovë e Maqedoni. /Zëri/

loading...

Artikuj te ngjashem

Nje koment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close