Teknologji

Makina italiane më e fortë që keni parë, 950 kuaj fuqi me 402 km/orë

makina-italianeKjo eshte makina sportive italiane me 1000 kuaj fuqi e cila u paraqit në panairin e makinave të Torinos. Deri tani si kjo makine jane prodhuar vetëm 25 modele.

Mazzanti Evantra Millecavalli është më e fuqishmja makinë që ka dalë nga Italia, duke ia kaluar edhe Ferrarit me “LaFerrari”, që ka 950 kuaj fuqi.
Motori 7200 kubikësh “twin-turbo” V8 kap 96.5 km/orë për 2.7 sekonda, dhe shkon deri në 402 km/orë shpejtësi.

Makina me peshe 1.3 tonë ka 6 marshe shpejtësie, trup me çelik e fibër karboni, rrota OZ-Racing me goma Pirelli Trofeo R.

Sistemi i frenimit bën që nga 300 km/orë të ndalojë në vend brenda 7 sekondave.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close