"Turqi - Rusi"

Putin gati për mandatin e katërt si President i Rusisë, skualifikon rivalin e tij

Vladimir Putin do ta ketë rrugën e shtruar drejt një mandati të katërt për president të Rusisë. Rivali i tij më i madh, lideri i opozitës ruse, Aleksei Navalny zyrtarisht është jashtë garës për zgjedhjet e ardhshme presidenciale që do të zhvillohen në Marsin e vitit të ardhshëm.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Rusi njoftoi se Navalny nuk mund të kandidojë pasi është i dënuar më korrupsion.

Nga ana tjetër lideri opozitar thotë se dënimi i tij është politik dhe u bëri thirrje mbështetësve të tij të bojkotojnë zgjedhjet. Në garë përballë Vladimir Putin do të jetë edhe ylli i televizionit, Ksenia Sobçak.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close