Putin gati për mandatin e katërt si President i Rusisë, skualifikon rivalin e tij

Kliko per me shume info

Vladimir Putin do ta ketë rrugën e shtruar drejt një mandati të katërt për president të Rusisë. Rivali i tij më i madh, lideri i opozitës ruse, Aleksei Navalny zyrtarisht është jashtë garës për zgjedhjet e ardhshme presidenciale që do të zhvillohen në Marsin e vitit të ardhshëm.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Rusi njoftoi se Navalny nuk mund të kandidojë pasi është i dënuar më korrupsion.

Kliko per me shume info

Nga ana tjetër lideri opozitar thotë se dënimi i tij është politik dhe u bëri thirrje mbështetësve të tij të bojkotojnë zgjedhjet. Në garë përballë Vladimir Putin do të jetë edhe ylli i televizionit, Ksenia Sobçak.

loading...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here