Uncategorized

Gati për sulm, Erdogani presidenti Turk kthen raketat nga Siria

Ushtria turke ka kthyer raketat në drejtim të Sirisë, ndërkohë që gjatë fundjavës së shkuar Presidenti Erdogan paralajmëroi një ndërhyeje ushtarake në veri të vendit që gjendet në një luftë të përgjakshme gjatë viteve të fundit.

Zonat e veriut të Sirisë janë vazhdimisht nën sulmin e tankeve dhe topave të ushtrisë turke, të cilat sulmojnë pozicionet e kurdëve të PDY, ndërsa është paralajmëruar edhe një ndërhyrje nga toka, përcjell Albeu.com.

Ushtria turke ka hyrë dy herë deri më tani në Siri me qëllim parandalimin e krijimit të një korridori kurd, i cili fillon nga Iraku dhe synon të shtrihet deri në detin Mesdhe pranë qytetit të Latakias.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Artikuj te ngjashem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close