Gati për sulm, Erdogani presidenti Turk kthen raketat nga Siria

Kliko per me shume info

Ushtria turke ka kthyer raketat në drejtim të Sirisë, ndërkohë që gjatë fundjavës së shkuar Presidenti Erdogan paralajmëroi një ndërhyeje ushtarake në veri të vendit që gjendet në një luftë të përgjakshme gjatë viteve të fundit.

Zonat e veriut të Sirisë janë vazhdimisht nën sulmin e tankeve dhe topave të ushtrisë turke, të cilat sulmojnë pozicionet e kurdëve të PDY, ndërsa është paralajmëruar edhe një ndërhyrje nga toka, përcjell Albeu.com.

Kliko per me shume info

Ushtria turke ka hyrë dy herë deri më tani në Siri me qëllim parandalimin e krijimit të një korridori kurd, i cili fillon nga Iraku dhe synon të shtrihet deri në detin Mesdhe pranë qytetit të Latakias.

loading...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here