Lajmi Fundit
Lajmi i Fundit, Lajme Shqip, Gazeta, Informacione nga Shqiperia

Zbulohet ujë në planetin me atmosferë të ngjashme me Tokën

Sipas studimit të Kolegjit Universitar Londër, ka temperatura në përputhje me ekzistencën e formave të jetës.

Avujt e ujit u zbuluan në atmosferën e një planeti me një masë të ngjashme me atë të Tokës dhe 110 vjet dritë larg.

Quhet K2-18 dhe mendohet të jetë vendosur në distancën e duhur nga ylli i saj për të pasur temperaturë në përputhje me ekzistencën e formave të jetës.

E botuar në revistën ‘Nature Astronomy’, zbulimi është nga grupi në Londër i koordinuar nga Angelos Tsiaras dhe që përfshin italianin Giovanna Tinetti.

Planeti ka një masë tetë herë më të madhe se ajo e Tokës dhe aktualisht është i vetmi jashtë Sistemit Diellor që ka si ujë ashtu edhe temperaturë që mund të mbajnë jetën.

Ylli i tij, i quajtur K2-18, është një xhuxh i kuq më i vogël dhe më i freskët se Dielli, por shumë aktiv, në mënyrë që planeti K2-18 b të mund të ishte një mjedis më armiqësor se Toka sepse është potencialisht i ekspozuar ndaj më shumë rrezatimeve.

Për autorët e studimit zbulimi është vetëm hapi i parë: tani e tutje do të jetë më e lehtë të zbulohen planetë të tjerë të ngjashëm me Tokën dhe potencialisht të aftë për të mbajtur jetën.

Deri më sot, shpjegoi Giovanna Tinetti, “janë zbuluar mbi 4 mijë planetë ekstrasolarë, por ne nuk dimë shumë për përbërjen dhe natyrën e tyre. Duke parë një mostër të madhe të planetëve, shpresojmë të zbulojmë se si formohen planetët e galaktikës sonë dhe si ato evoluojnë”.

Është hera e parë që vihet re atmosfera në një planet që është në të ashtuquajturën ‘zonë e banueshme’, që është zona e përputhshme me temperaturat që lejojnë ekzistencën e ujit në gjendje të lëngshme.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Leave A Reply

Your email address will not be published.