Bota

Zbulohet mozaiku 1500 vjeçar, momente nga jeta e Krishtit

Në Izrael është zbuluar një mozaik 1.500-vjeçar që flet për Jezusin, por punimet filluan këtë verë.

Një ekip nga Universiteti i Haifa gjeti “Kishën e Djegur ” në vitin 2005.

Një zjarr shkatërroi kishën e shekullit të pestë para Krishtit por dyshemeja e shtruar me mozaik është ruajtur në mënyrë të jashtëzakonshme përgjatë shekujve nga një shtresë hiri.

Sipas Israel21, mozaiku është vendosur në zemër të Tokës së Shenjtë, Hippos pranë Detit të Galilesë, njohur edhe si Kinneret ku dikur ishte vendi i një qytetërimi greko-romak.

Mozaiku tregon njërën nga mrekullitë e përmendura në Testamentin e Ri,  ku Jezusi përdori vetëm pesë bukë dhe dy peshq për të ushqyer 5,000 njerëz të mbledhur në brigjet e ujit.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close