Lajmi i fundit

Hahn: Nuk ka konsensus per negociatat me Shqiperine, kjo eshte zhgenjyese

Komisioneri Johannes Hahn dha zyrtarisht lajmin e hidhur për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Me ane te një mesazhi në “twitter”, Hahn deklaron se liderët e BE nuk kanë arritur dakordësimin për hapjen e negociatave të dy vendeve ballkanike.

Sipas tij, kjo tregoi një zhgënjim ekstrem.

“Udhëheqësit e BE nuk arritën të dakordësohen për hapjen e negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në Europë. Kjo është tregoi një zhgënjim ekstrem. Vendet e BE tani duhet të sqarojnë se sa serioz është angazhimi i tyre për integrimin e Ballkanit Perëndimor. Ky nuk është moment lavdie për Evropën.

Refuzimi i zgjerimit do të ketë pasoja negative, përfshirë edhe rrezikun për destabilizimin e Ballkanit Perëndimor, që do të ketë ndikim të plotë në gjithë Evropën. Falënderoj të gjithë ata që natën e kaluar bënë gjithçka për të arritur një vendim me rëndësi të madhe dhe strategjik për Evropën, si dhe luftuan për të dërguar sinjale shprese te qytetarët e Ballkanit Perëndimor. Është përgjegjësia jonë tani të qëndrojmë me vendet, qytetarët e të cilëve janë të zhgënjyer me të drejtë. Do vazhdoj të bëj gjithçka për t’i mbështetur ata me forcë”, shkruan Johannes Hahn.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close