Lajmi Fundit
Lajmi i Fundit, Lajme Shqip, Gazeta, Informacione nga Shqiperia

Vaksinat antigrip falas, Dino: Do vaksinohen femijet dhe edukatoret

Epidemia e rëndë gripale e një viti më parë që shkaktoi në Shqipëri një numër viktimash duket se ka detyruar qeverinë që të zgjerojë rrethin e vaksinimit falas duke përfshirë në kategoritë e rriskut edhe fëmijët poshtë moshës 9 vjeç si dhe edukatorët e kopshteve dhe çerdheve.

Doktorësh Silva Bino, me detyrë shefe e shërbimit infektiv në ISHP lajmëron se vaksinimi falas i popullatës në rrisk do të nis në fillim të nëntorit, me ardhjen e vaksinës.

Vaksina këshillohet për të gjithë popullatën pasi minimizon në mënyrë të dukshme efektet negative të gripit. Sipas ISHP edhe këtë vit pritet të jenë në qarkullim të njëjta viruse, AH1N1, AH3N2 dhe tipi B.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Leave A Reply

Your email address will not be published.