Lajmi Fundit
Lajmi Fundit, Lajme Shqip, Gazeta, Informacione nga Shqiperia

Finlanda zgjedh kryeministren me te re ne historine e shtetit

Partia Social-demokrate, e cila kryeson një qeveri koalicioni prej pesë partive, ka zgjedhur ish ministren e Transportit Sanna Marin si kryeministren e re të Finlandës, e cila do të bëhet kryeministrja më e re në historinë e vendit.

Sipas Reuters, Marin, 34 vjeçe, do të marrë postin javën tjetër pas dorëheqjes së Antie Rine.

Më parë gjatë javës, Rine dha dorëheqjen pasi Partia Qendrore e Koalicionit njoftoi se kishte humbur besimin tek ajo për shkak të një serie grevash.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Leave A Reply

Your email address will not be published.