Lajmi Fundit
Lajmi Fundit, Lajme Shqip, Gazeta, Informacione nga Shqiperia

Zelande e Re/ Shperthen vullkani, 1 i vdekur dhe dhjetra te plagosur

Një vullkan ka shpërthyer në Zelandën e Re, duke lënë një të vdekur dhe disa të plagosur, tha policia.

Turistët u panë duke ecur brenda buzës së kraterit të Ishullit të Bardhë pak çaste para shpërthimit. Policia tha se 23 persona ishin shpëtuar, por paralajmëroi se numri i të vdekurve mund të rritet.

Ishulli i Bardhë, i njohur gjithashtu si Whakaari, është jashtë bregdetit të ishullit të Veriut – dhe është një nga vullkanet më aktivë të Zelandës së Re.

Pavarësisht kësaj, ishulli është një destinacion turistik me turne të shpeshta ditore.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Leave A Reply

Your email address will not be published.