Zjarret në Dropull, Komisioni Europian: Vendet e Bllokut treguan gatishmëri për t’i ardhur në ndihmë Shqipërisë

Aktualitet

Zjarret në Dropull, Komisioni Europian: Vendet e Bllokut treguan

Komisioni Evropian ka deklaruar se Shqipëria ka aktivizuar “Mekanizmin Evropian të Mbrojtjes Civile” për shuarjen e zjarreve masive të përhapura këto dy ditë në zonën e Dropullit.

Në një postim në rrjetin social X, Komisioni ka bërë të ditur këtë fakt, ndërsa vijon duke thënë se Greqia ka dërguar 4 avionë të forcave zjarrfikëse për të ndihmuar dhe vënë nën kontroll flakët e shumta të përhapura në këto zona, duke bërë të mundur izolimin e plotë të vatrave të zjarrit.

Gjithashtu, Komisioni shton se ky është solidariteti i Bashkimit Europian, ndërsa thekson se janë të gatshëm në çdo kohë për të ofruar ndihmën e tyre, në rast se Shqipëria do e ketë të nevojshme.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

“Shqipëria ka aktivizuar mekanizmin #EUCivilProtection për të trajtuar zjarret në Bashkinë Dropull. Greqia ka dërguar katër avionë zjarrfikës. Ky është solidariteti i Bashkimit Evropian në veprim. Ne jemi të gatshëm për mbështetje të mëtejshme të Shqipërisë nëse është e nevojshme”,- shkruhet në llogarinë zyrtare të rrjetit social, X të Komisionit Evropian.

ME TE LEXUARAT