Arma e “pamposhtur” ruse është gati, Putin: Do zbulojmë çdo armik në ujë, tokë apo ajror

Bota

Arma e “pamposhtur” ruse është gati, Putin: Do

Presidenti Rus, pak ditë pasi zyrtarë ushtarakë rusë njoftuan testimin e një arme të re hipersonike, foli për të pamposhturën. Sipas tij, arma tani tani është e aftë për një “sulm kundër armiqve të saj, i cili nuk mund të parandalohet dot”.

Deklarata e tij erdhi afishonte fuqinë e vet detare. “Brenda kohës më të shkurtër të mundshme, Rusia zuri vendin që i takonte mes fuqive të mëdha detare. Rruga e saj e zhvillimit ka qenë kolosale, nga anijet Botik të Pjetrit të Madh, tek anijet e fuqishme që lundrojnë në oqean e nëndetëset bërthamore. Në jemi në gjendje të zbulojmë çdo armik nënujor, mbi ujë, apo ajror e nëse do të jetë e nevojshme, edhe të ndërmarrim kundër tij që sulm që nuk mund të parandalohet”, u shpreh Putin.

Arma e “pamposhtur” ruse është gati, Putin: Do

Ndërkohë që një muaj më parë, Moska njoftoi se një anije patrulluese dhe një avion luftarak i saj kryen të shtëna paralajmëruese ndaj një luftanije britanike në Detin e Zi. Ministria e Mbrojtjes në Moskë tha se anija britanike HMS kishte hyrë në ujërat territoriale ruse pranë Krimesë.

ME TE LEXUARAT