Foto/ Pamje dramatike nga Greqia, flakët shkrumbojnë një qytet të tërë

Bota

Foto/ Pamje dramatike nga Greqia, flakët shkrumbojnë një qytet

Një zjarr i madh ka përfshirë Varybobin ndërsa banorët e Atikës Veriore po jetojnë momente makthi.

Foto/ Pamje dramatike nga Greqia, flakët shkrumbojnë një qytet

Zjarri filloi pak pas orës 1 të pasdites dhe u përhap brenda pak orësh.

Foto/ Pamje dramatike nga Greqia, flakët shkrumbojnë një qytet

Mbrojtja Civile, me një mesazh nga 112, njofton banorët e Varybobi dhe Thrakomakedones që të evakuohen ndërsa, pak para orës 20:00 të mbrëmjes, zjarri përhapet në perëndim të aeroportit në Tatoi dhe Fshatin Olimpik.

Foto/ Pamje dramatike nga Greqia, flakët shkrumbojnë një qytet


Qindra zjarrfikës me dhjetëra automjete ishin në luftë për të shuar zjarrin, ndërsa helikopterët dhe avionët ndihmuan deri në dritën e fundit të ditës. 

Forcat tokësore të brigadës së zjarrit po forcohen vazhdimisht.

ME TE LEXUARAT