Foto/ Tornado në Greqi, banorët e ishullit "ngrijnë" para fenomenit në det të hapur

Bota

Foto/ Tornado në Greqi, banorët e ishullit "ngrijnë"

Banorët e Kythiras në Greqi, kanë qenë dëshmitarë të një fenomeni të pzakontë, të cilat edhe kanë arritën t'i regjistronin.

Foto/ Tornado në Greqi, banorët e ishullit "ngrijnë"

Uji u ngrit në ajër në formën e një trombe, çka sipas ekspertëve mund të ndodhë gjatë vjeshtës prej kontrastit që sjell temperatura e lartë në sipërfaqen e detit, dhe në disa zonë të vendit fqinj, ajo e tillë ka qenë vërtet.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Në këtë rast megjithatë, tornadoja e ujit u shkaktua nga moti i keq që ka prekur të gjithë vendin këto ditët e fundit.

Foto/ Tornado në Greqi, banorët e ishullit "ngrijnë"

Rajone të Greqisë u përballën këto ditë me reshje të dendura e përmbytje, ndërsa nuk munguan as rrëshqitjet masive të dheut. Më i prekuri ishte ishulli i Evias, banorët e të cilit u përballën me makthin e vërshimit të ujit, pas zjarreve shkatërrimtare të kësja vere.

ME TE LEXUARAT