I nxehti "pushton" Greqinë, temperaturat kalojnë 47 gradë ditën e sotme

Bota

I nxehti "pushton" Greqinë, temperaturat kalojnë 47

Zjarret, Covidi dhe tërmetet kanë alarmuar Greqinë këtë periudhë, por kjo nuk është problematika e vetme. Sot termometri e tejkaloi temperaturën 47 gradë Celsius.

Temperatura në Lagada të Selanikut ka shënuar 47.1 gradë Celsius, teksa në qytetet e tjera më pak.

Nga ana tjetër zjarret kanë ‘pushtuar’ Greqinë ku situata më serioze është në Varibobi dhe gjithë Atikën Veriore, teksa një vatër është shfaqur dhe në Evia ku janë evakuuar disa vendbanime.

Për mos mbetur pas edhe pandemia, teksa dy javët e para të gushtit Greqia pret pikun e rasteve me COVID-19 për shkak të variantit Delta.

ME TE LEXUARAT