Orban vetëshpallet “president” i Evropës, BE po shqyrton një lëvizje të paprecedentë

Bota

Orban vetëshpallet “president” i Evropës, BE po shqyrton

Nga Kievi në një takim me Volodymyr Zelensky, në Moskë në një bisedë me udhëheqësin rus Vladimir Putin, në Pekin për t’u takuar me udhëheqësin kinez Xi Jinping, kryeministri hungarez kreu një program marramendës të diplomacisë globale, i cili, thotë ai, ishte krijuar për të sjellë paqe në Ukrainë.

Por kjo bëri që liderët e vërtetë evropianë të rrotullonin sytë, me shefen e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dhe shefin e Këshillit Evropian Charles Michel që kritikuan liderin hungarez për “vjedhjen e bukës” së tyre dhe për shkak të telasheve në Bruksel. Cirku filloi në mediat sociale të martën e kaluar, ditën e dytë të presidencës gjashtëmujore të Hungarisë të Këshillit të BE-së, me një video të tensionuar që portretizon qëllimisht Orbanin si një njeri në një mision. Vetëm tre ditë më vonë, Orbán u largua përsëri, duke ndezur shumë më tepër polemika mes liderëve të BE-së, të cilët këmbëngulin se ai nuk flet në emër të tyre; se roli i kryeministrit hungarez gjatë udhëheqjes së Këshillit të BE-së është diplomatikisht i parëndësishëm.

“Turi” i Orban

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Këtë herë, Orbán i zgjati dorën në Moskë Putinit, liderit gjakatar rus që prej vitesh po bën luftë kundër Ukrainës dhe kërcënon arkitekturën e sigurisë evropiane pas një lufte tjetër botërore, shkruan Politico. Megjithë protestat nga Brukseli, Orbán deklaroi me krenari se kishte ardhur në Moskë si i dërguar i Bashkimit Evropian. “Ne nuk mund të arrijmë paqen pa dialog dhe kanale diplomatike”, tha Orbán në Kremlin. “Jam i vetëdijshëm se palët në konflikt janë larg njëra-tjetrës, por hapi i parë i rëndësishëm u hodh sot”, tha ai.

Në fund të videos nga udhëtimi, logoja e presidencës hungareze u shfaq me sloganin e personalizuar të Trump: Bëje Evropën përsëri të Madhe. Muzikë dramatike, xhirime në stilin e filmave aksion dhe – 2100 kilometra më vonë, në kryeqytetin e Ukrainës u shfaq një burrë i cili pretendon se është në gjendje të parandalojë një luftë botërore. Muzika u bë më dramatike kur ai mbërriti në pallatin presidencial në Kiev.

ME TE LEXUARAT