Sulmi me shigjeta në Norvegji, konfirmohen 4 viktima, foto

Bota

Sulmi me shigjeta në Norvegji, konfirmohen 4 viktima, foto

Zbardhen detaje të reja nga sulmi me hark e shigjeta, që tronditi këtë mbrëmje Norvegjinë.

Sulmuesi i dyshuar po përdorte një hark dhe shigjetë, tha një zëdhënës i policisë të mërkurën për CNN. Policia lokale u njoftua fillimisht për të dyshuarin në 6:15 pasdite me kohën lokale, shtoi ai.

Sulmi me shigjeta në Norvegji, konfirmohen 4 viktima, foto

Ngjarja ndodhi në Kongsberg, ku një burrë doli në rrugë dhe qëlloi njerëzit, ndërsa policia ka konfirmuar se i dyshuari është arrestuar.

Zyrtari policor ka thene se ka dyshime se autori ka vepruar i vetem dhe nuk ka pasur bashkepuntore.

Sulmi me shigjeta në Norvegji, konfirmohen 4 viktima, foto

Mediet e huaja raportojnë se deri më tani janë konfirmuar të paktën viktima, si dhe disa të plagosur, ndërsa kanë publikuar edhe pamje të rënda nga qyteti i sulmuar, ku shihen shigjeta në tokë, si dhe njerëz të shtrirë.

Sulmi me shigjeta në Norvegji, konfirmohen 4 viktima, foto

Autoritetet kanë urdhëruar qytetarët të qëndrojnë nëpër shtëpi, ndërsa nuk e përjashtojnë mundësinë e një sulmi terrorist.

ME TE LEXUARAT