Televizioni izraelit ndërpret transmetimin live pas pamjeve të tmerrshme: S'duhet t'a tregojmë këtë...

Bota

Televizioni izraelit ndërpret transmetimin live pas pamjeve të

Një video e një turme ekstremiste izraelite duke rrahur një burrë të supozuar arab në periferi të Tel Avivit të mërkurën në mbrëmje u transmetua drejtpërdrejt në TV Izraelit ndërsa në vend shpërtheu në dhunë midis arabëve dhe hebrenjve.

Incidenti në qytetin bregdetar Bat Yam, i kapur nga një operator kamera për kanalin izraelit 11, vjen në mes të zjarrit vdekjeprurës me raketa midis Izraelit dhe Hamasit, grupi që kontrollon Gazën.

Pamjet tregojnë se si izraelitët hebrenj rrethojnë burrin dhe e dhunojnë atë. Më vonë ai shihet i shtrirë në tokë i veshur me një helmetë motorike duke u shkelmuar dhe goditur para se kamera të largohet.

“Ne jemi duke parë një sulm të egër në kohë reale,” thotë reporteri Daniel Elazar në hebraisht jashtë kamerave. “Këtu nuk ka polici.”

“Nuk mendoj se duhet ta tregojmë këtë”, thotë spikerja e TV, ndërsa kamera fiket.

Policia dhe shërbimet e urgjencës thuhet se mbërritën në vendngjarje vetëm 15 minuta më vonë, ndërsa viktima qëndroi i palëvizur në shpinë në mes të rrugës.

Ata që ishin në turmë e justifikuan sulmin duke thënë se burri ishte arab që ishte përpjekur të binte nacionalistët e ekstremit të djathtë, por pamjet tregojnë një automobilist që përpiqet të shmangë ekstremistët hebrenj që po marshonin përgjatë shëtitores Bat Yam.

Viktima “është plagosur rëndë, por në gjendje të qëndrueshme”, tha spitali i Tel Avivit Ichilov në një deklaratë, pa zbuluar identitetin e tij.

Kryeministri Benjamin Netanyahu tha se incidente të tilla ishin “të patolerueshme”. “Nuk më intereson nëse gjaku juaj po vlon. Kështu që po zien. Është e parëndësishme. Ju nuk mund ta merrni ligjin në duart tuaja, ”tha ai. “Ju nuk mund të vini tek një civil arab dhe të përpiqeni ta sulmoni atë, ashtu si nuk mund të shohim që qytetarët arabë ua bëjnë këtë qytetarëve hebrenj. Kjo nuk do të tolerohet”.

Lideri i opozitës Yair Lapid qortoi “humbjen totale të kontrollit”. Dhe shefi i Yamina Naftali Bennett i quajti skenat në Bat Yam “jo-hebre, të pamoralshme, çnjerëzore”.

Issawi Frej, një deputet arab nga partia e majtë Meretz, tha se imazhet ishin një shenjë se vendi po shkonte drejt “luftës civile”.

Sulmi ndodhi mes një nate trazirash në të gjithë Izraelin ndërsa Hamasi lëshoi ​​raketa drejt Izraelit dhe Izraeli bombardoi Gazan.

Duket se është dhuna më e keqe ndëretnike brenda Izraelit që nga fillimi i intifadës së dytë, një kryengritje e dhunshme palestineze, më shumë se 20 vjet më parë.

Protestuesit hebrenj në Bat Yam, si dhe qytetet veriore të Tiberias dhe Akrës, marshuan nëpër rrugë dhe pamjet që qarkullonin në mediat sociale kapën turma burrash në vende të ndryshme që  brohorisnin “Vdekje arabëve” dhe vandalizonin bizneset në pronësi të tyre. Një hebre në Akër u rrah dhe një arab në qytetin qendror izraelit të Lod u qëllua.

Një natë më herët, protestuesit arabë në disa qytete dolën në rrugë, me disa zjarre. Në Lod, protestuesit  dogjën sinagoga , dyqane dhe makina dhe Netanyahu shpalli gjendjen e jashtëzakonshme.

Trazirat, si dhe konflikti izraelito-palestinez, vjen pas javësh përplasjesh midis protestuesve palestinezë dhe policisë izraelite në Jerusalemin lindor. Qindra palestinezë dhe dhjetëra policë u plagosën në luftimet, të cilat dy herë panë policinë izraelite të bastiste kompleksin e Xhamisë Al-Aqsa, e cila ulet në Malin e tempullit, vendin më të shenjtë për hebrenjtë si vendi i tempujve biblik dhe vendi i faltorja e tretë më e shenjtë në Islam.

Dy herë në javët e fundit, turmat e hebrenjve të ekstremit të djathtë kanë marshuar në Qytetin e Vjetër të Jerusalemit, ku u përplasën me turmat palestineze.

ME TE LEXUARAT