Tuesday, September 17, 2019
Home Zgjedhjet-2017

Zgjedhjet-2017

Lajmet e fundit nga Zgjedhjet 2017 ne Shqiperi

Pas numërimit të tri kutive në Shkodër, PS ruan avantazhin në këtë qark. Kjo forcë politike ka marrë 269 vota ose 74.7 për qind. PD ka marrë 59 vota ose 16.4 ndërsa LSI, ka marrë 29 vota ose 8.1. ------------- Numërohet kutia e parë e votave në Shkodër. Nga kjo kuti, 110 vota kanë...
Qarku i Shkodrës është duke dhuruar një garë shumë interesante, për të përcaktuar fituesin e mandatit të 11, i cili herë shkon në favor të PS dhe herë në favor të PD. Sipas te dhenave te fundit ne Shkoder, PS ka 32.277 vota, ndersa PD ka 32.887, me nje diference prej rreth...
Kryetari i PS për Tiranën Saimir Tahiri disa minuta më parë doli nga selia e PS aty ku ndodhej edhe kryeministri Edi Rama së bashku me kryebashkiakun e Tiranës Erion Veliaj. Kandidati për deputet në qarkun e Tiranës teksa ka dalë nga selia e PS ka dhënë për gazetarët vetëm...
Bashkimi Europian reagon për herë të parë pas zgjedhjeve të 25 qershorit në Shqipëri. Me një deklarate të Përfaqësueses së Lartë të BE, Federica Mogherini dhe Komisionerit Johannes Hahn thuhet se se zgjedhjet ishin të rregullta. Por, sqarohet se BE po pret raportin përfundimtar të OSBE/ODIHR për të dalë...
Në qarkun e Vlorës, numërimi është drejt fundit. Deri në ora 19.16, janë numëruar 408 kuti nga 447 gjithsej. Referuar numërimit të deritanishëm, ndarja e votave dhe mandateve është si më poshtë: PS, 60.41 për qind, 8 mandate PD, 21.9 për qind, 3 mandate LSI, 11.4 për qind, 1 mandat PDIU, 3.1 për qind,...
Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim Luan Rama ka reaguar në profilin e tij në rrjetin social disa minuta pas përfundimit të orarit zyrtar të votimit në Shqipëri. Luan Rama shkruan se asnjë sondazh nuk mund ta tjetërsojë votën e qytetarëve shqiptarë. Më tutje numri dy i LSI-së thekson se...
Duke marre shkas nga rezultatet parapake të publikuara nga KQZ, ku qarku i Vlorës deri më tani numëron përqindjen më të ulët të pjesëmarrësve në votim, shkrimtarja e njohur shqiptare Flutura Açka ka bërë një reagim, ku sipas saj zbulon edhe arsyet pse vlonjatët kanë ndëshkuar partitë politike. Sipas Açkës,...
KQZ konfirmoi ndryshimin e rezultatit në Tiranë pas përfundimit të numërimit të 767 kutive nga 1198 gjithsej. Kështu, kur janë përpunuar 64 për qind e votave totale, partitë kanë arritur një rezultat si ky më poshtë: PS, 46 për qind, 17 mandate PD, 32 për qind, 11 mandate LSI, 13.4 për qind, 5...
Kandidati për deputeti i Partisë Demokratike për qarkun e Vlorës, Arben Ristani, ka reaguar lidhur me rezultatin e deritanishëm të zgjedhjeve. Deri më tani PD në këtë qark ka fituar 3 mandate lidhur me rezultatet paraprake, ndërsa Ristani renditet i katërti në listë. Me anë të një statusi në “Facebook”,...
Qendrat e votimit ne qytetin e Skraparit kane përfunduar procesin e numërimit të fletëve të votimit për zgjedhjet parlamentare 2017. Në këtë qytet LSI është dominonte dhe ka fituar me 4335 vota, e ndjekur nga PS me 2937 vota, ndërsa PD ka marrë vetëm 460 vota. Sipas perqindjes, LSI ka marre...

LAJMET E FUNDIT