Monday, September 23, 2019
Home Zgjedhjet-2017

Zgjedhjet-2017

Lajmet e fundit nga Zgjedhjet 2017 ne Shqiperi

Numërimi i 70 për qind të votave në Elbasan, ku janë shqyrtuar 384 nga 547 kuti, ka sjellë rezultatin surprizues nga PDIU. Sipas numërimit të votave deri në ora 18.55, PS kryeson me 7 deputetë kurse konkurenca e madhe është mes PD, LSI dhe PDIU. Më konrkretisht rezultati deri tani është: PS,...
Sot është dita e vendimit te sovranit dhe politikanët duhet të heshtin. Kështu është shprehur Astrit Patozi pas votimit në qendrën Nr.1964 tek shkolla “Lidhja e Prizrenit” në Tiranë. Për Patozin retorika e deritanishme e politikës nuk ka vlerë, pasi çfarë kanë mbjellur do të korrin. "Sot në fakt është...
Kreu i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Klement Zguri, thotë se procesi i numërimit të votave deri në orën 12:30 të 26 qershorit, ka përfunduar në 19 KZAZ. Në 19 KZAZ ky proces është ndërprerë, sipas Zgurit për arsye të ndryshme, ndërsa thotë se në të tjerat procesi vijon normalisht. Duke...
Nënkryetarja e një qendre votimi në fshatin Shalës të Cërrikit denoncoi sot ne policine lokale se është kërcënuar nga një qytetar. Policia njofton zyrtarisht se nënkryetarja e KZAZ nr.46, me iniciale M.M., ishte thirrur për një çështje pune nga Komisioni i Qendrës së Votimit. Pas zhvillimit te ngjarjes, ajo ka qene...
Partia Socialiste merr fitoren në Delvinë. Ka përfunduar procesi i numërimit në Delvinë, ku mësohet se ka fituar me 27654 vota Partia Socialiste. Më pas, ndiqet nga LSI, ku merr 2103 vota, e më pas PD me 987 vota.
Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Klement Zguri u ka bërë thirrje komisioneve të numërimit të votave që kanë marrë vendim për pezullimin e numërimit të votive të rikthehen në punë pasi vendimi i tyre është i paligjshëm. Zguri në një deklarim për mediat theksoi duke iu referuar vendimit të...
Vijon procesi i numërimit të votave, ndërsa njoftohet se në 3 bashkitë e Vlorës, përkatësisht Delvinë, Konispol dhe Selenicë ka përfunduar me fitoren e PS. Mësohet se vijon numërimi në Finiq, Sarandë dhe Vlorë. PS e udhëheq bindshëm me vota këtë qark, por ajo çfarë bie në sy është rezultati tmerrësisht...
Në Kukës numërimi i votave duket se është drejt përfundimit. Deri në ora 16.45 janë numëruar 134 nga 173 kuti në total për këtë qark. Sipas rezultateve të deritanishme, PS humb në këtë qark ndërsa PD merr vetëm dy deputetë. Më konkretisht: PS ka marë 41 për qind të votave, 1 mandat PD,...
Dalin rezultatet e para për një kuti votimi në Pustec, ku PS-ja është në një avantazh me 1 votë më shumë se sa PD. Sipas numerimit, PS ka marrë 111 vota, PD 111, ndërsa LSI 100. Bëhet fjalë për qendrën e votimit 3760 në fshatin Kallamas të Pustecit. Numerimi ne kete...
Bashkimi Europian reagon për herë të parë pas zgjedhjeve të 25 qershorit në Shqipëri. Me një deklarate të Përfaqësueses së Lartë të BE, Federica Mogherini dhe Komisionerit Johannes Hahn thuhet se se zgjedhjet ishin të rregullta. Por, sqarohet se BE po pret raportin përfundimtar të OSBE/ODIHR për të dalë...

LAJMET E FUNDIT