Monday, September 23, 2019
Home Zgjedhjet-2017

Zgjedhjet-2017

Lajmet e fundit nga Zgjedhjet 2017 ne Shqiperi

Pas mbylljes së numërimit të votave për deputetë në Kavajë ka nisur procesi i numërimit të kutive për kryetar të Bashkisë. Mësohet se ka përfunduar numërimi për 34 kutitë e para, ku kryeson kandidati i Partisë Socialiste Dorjan Murati. PS- Dorjan Murati ka marrë 4022 vota; PD- Isa Sakja 3574 vota; LSI-...
Deri tani janë numëruar 14 nga 84 kutitë e votimit për zgjedhjen e kryetarit te bashkisë së Kavajës kryeson kandidati i Partisë Socialiste. Dorjan Murati kandidati i PS kryeson me 1681 vota i ndjekur nga kandidati i opozitës Isa sakja me 1465 vota. Maksim Kona kandidati i Lëvizjes Socialiste...
Mungesa e përfshirjes aktive në fushatë të aleatëve të Partisë Demokratike, për kryetarin republikan Fatmir Mediu është një ndër faktorët e humbjes së opozitës në zgjedhjet parlamentare. Mediu gjithashtu kritikon vendimin e Bashës për të lënë personalizuar fushatën dhe për të lënë jashtë saj figurat historike të Partisë...
Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Haki Çako doli ditën e sotme para medias duke bërë të ditur se 18 persona janë proceduar penalisht për krimet elektorale, nga të cilët 13 persona janë arrestuar. Në fjalën e tij nga Drejtoria e Policisë së Shtetit, Çako deklaroi se gjatë gjithë...
Vijon procesi i numërimit të votave në shumicën e qarqeve të vendit. Në rang vendi janë numëruar deri më tani 5281 nga 5362 kuti gjithsej, ndërsa mbeten për t’u numëruar edhe 102 kuti. Në bazë të rezultatit paraprak që prodhojnë këto kuti PS është në avantazh me 749599 vota ose...
Partia Demokratike ka reduktuar ndjeshëm diferencën e votave me PS-në në Kavajë, po ta krahasosh rezultatet në zgjedhjet e mëparshme, në 2015 dhe 2013. Në zgjedhjet parlamentare të 2013, PS-ja doli mbi PD-në me rreth 5.500 vota në Kavajë-Rrogozhinë. Kjo diferencë tani është reduktuar në rreth 700 vota. Ndërkohë, GSH.al...
Mbyllet numërimi në KZAZ nr 33, Tiranë, e ngritur në shkollën “Hasan Prishtina” dhe rezultati është: PS me 9271 vota, PD me 4756 vota, LSI me 1858 vota dhe PDIU me 643 vota. Në KZAZ 35 numërohen 71 nga 95 kuti. KZAZ që ndodhet në shkollën Vasil Shanto tek Njësia 5: Rezultatet...
Fitorja ende nuk është zyrtare, por votat tregojnë se fituesi i zgjedhjeve të 2017 është Edi Rama. Pak orë më parë, LSI pranoi humbjen, ndërsa tashmë vjen reagimi nga demokrati i parë. Është një prej anëtarëve të Këshillit Kombëtar të PD, Julian Deda, që ka uruar fituesin, në shenjë civilizimi. Deda...
Vijon procesi i numërimit të votave për kryetar Bashkie në qytetin e Kavajës, ku nga 81 kuti, janë numëruar 14. Mësohet se PS vazhdon të jetë forcë e parë, me 1681 vota, ndjekur nga PD me 1465 vota, dhe LSI me 299. PS- Dorjan Murati ka marrë 1681 vota; PD- Isa Sakja...
Në Kavajë, pritet së shpejti të nisë numërimi i votave për kryetarin e ardhshëm, mes kandidatëve Maksim Koni për LSI-në, Isa Sakaj për PD-në dhe Dorian Muratin e PS-së. Mësohet se në këtë proces, policia dhe forcat e ndërhyrjes së shpejtë kanë blinduar KZAZ nr 42. Janë 84 kuti votimi...

LAJMET E FUNDIT