Saturday, September 21, 2019

Zgjedhjet-2017

Lajmet e fundit nga Zgjedhjet 2017 ne Shqiperi

Procesi i numërimit të votave është drejt fundit, ndërsa mësohet se deri tani janë numëruar votat e 8 qarqeve të ndryshme. Befason shumë mbetja jashtë e Arben Ristanit në Vlorë dhe Erisa Xhixhos në Fier. Ndërkohë që pritet të përfundojnë Durrësi, Elbasani, Shkodra dhe Tirana, këta janë deputetët në 8 qarqet...
Në Fier ka përfunduar numërimi i 592 kutive dhe nga shifrat përfundimtare Partia Socialiste është kryesuese me 104,350 vota ose 57.05 % të votave. PD vjen e dyta me 46,929 vota ose 25.66 % të votave. LSI renditet e treta me 12,387 vota ose 11.81 % të votave. Në Fier ndahen...
Kryeministri Edi Rama ka lënë selinë e PS rreth orës 23:55 minuta. Rama është parë të dalë nga selia, duke mos pranuar të flasë për mediat. Kreu i PS është pritur me duartrokitje nga disa simpatizantë. Nga rezulatet e deritanishme, kryeministri Rama merr 73 mandate, kunderejt 43 PD dhe...
Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha nuk ka pranuar të japë asnjë koment në lidhje me rezultatet e zgjedhjeve. Duke dalë nga selia e PD, Basha i ka thënë gazetarëve se pas përfundimit të numërimit do të japë opinionin e tij. “Pas përfundimit të numërimit do të jap komentet e mia”,...
Në qarkun e Tiranës dalin 34 mandate deputetësh janë numëruar deri tani 947 nga 1198 kuti votimesh ne total. Nga kutia në kuti prodhohen surpriza dhe lëvizin mandatet, siç ishte rasti i LSI-së që arrin të marrë mandatin e 5-të. Marrja e mandatit të 18 nga PS nxjerr Shpëtim Idrizin...
Përfundoi zyrtarisht procesi i numërimit të votave në qarkun e Vlorës. Atje percaktohen 12 deputetë, ku 8 i ka marrë PS, 3 PD dhe 1 LSI. Ndërkohë që PS ka marrë 60.5% të votave, PD 20.9%, ndërsa LSI 11.5%. Emrat e deputetëve të Vlorës. PS Damian Gjiknuri Vilma Bello Alket Hyseni Vullnet Sinaj Andrea Marto Edi Rama Edmond...
Partia Demokratike deri tani ka arritur të marrë 43 mandate deputetësh ne shkalle vendi. Disa deputetë në legjislaturat e fundit, kanë mbetur jashtë listës. I tillë është rasti i Gert Bogdanit në Tiranë, i renditur i 12-ti. Mandatin nuk e ka marrë dot as Preç Zogaj në Lezhë. Listat e deputetëve...
Mbyllet procesi i numërimit të votave në qarkun e Lezhës. Nga rezultatet përfundimtare Partia Socialiste ka siguruar 3 mandate. PS siguroi 3 mandate, LSI 1 mandat dhe PDIU 1 mandat. Ndërkohë është mbyllur procesi i numërimit të votave në qarkun e Korçës nga ku PS ka siguruar 11 mandate, PD...
Rezultatet e zgjedhjeve duan edhe pak ore qe te konfirmohen nga perfundimi i numerimit ne qarqet e vendit. Megjithate, deri tani, duket se PS ka siguruar 73 mandate deputetesh. Me poshte publikohet lista e deputetëve fitues nga radhët e PS-së sipas listes se dorezuar nga ky subjekt ne KQZ per...
Përfundon numërimi i votave në Dibër ku jane llogaritur votat e 259 qendrave te votimit. Sipas rezultateve të dokumentuara atje në fund të numërimit: PS ka marrë 35 për qind, të votave, 2 mandate PD ka marrë 21 për qind të votave, 2 mandate PDIU, 12 për qind të votave 1 mandat LSI...

LAJMET E FUNDIT