I akuzuar për vrasjen e politikanit Oliver Ivanoviç, arratiset Marko Roshiç

Kosovë&Rajon

I akuzuar për vrasjen e politikanit Oliver Ivanoviç, arratiset Marko
Është arratisur Marko Roshiç, i akuzuar si një nga vrasësit e politikanit Oliver Ivanoviç. Roshiç është arratisur ditën e sotme, ndërsa lajmin e ka konfirmuar edhe zv.drejtori i Policisë së Kosovës për rajonin e Veriut, Veton Elshani.

Roshiç është arratisur pasi Gjykata Themelore e dënoi me 10 vjet burgim dhe gjobë prej 10 mijë euro për “pjesëmarrje e ose organizim i grupit kriminal” lidhur me “vrasje të rëndë” .

Pasi Policia ka marrë urdhërin, ka shkuar në banesë pr të arrestuar Roshiç, por nuk e kanë gjetur. I akuzuari për vrasjen e ish-politikanit.

“Diku më datën 28 qerrshor (2024), do të thotë është marrë vendimi nga Gjykata Themelore, Departamenti Special në Prishtinë për me e paraburgosë Marko Roshiqin. Ne informacionin për me shku dhe me e ndalë këtë person dhe me e fut në burg e kemi marrë në orët e pasdites, diku kah ora 15:00, pas orës 15:00.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Informacionin që ka dalë në media, që është mbajt seanca, u caktua masa e paraburgimit, u caktua dënimi, kish qenë diku kah ora 10:00 për media. Kështu që ne kur e kemi pranuar, ka qenë shumë vonë, ta kërkojmë…ai as nuk ka qenë aty, nuk ka qenë i qasshëm për neve. Edhe që nga ajo kohë, ai nuk është i qasshëm për ne”, tha Veton Elshani.

Kujtojmë që që të premten, më 28 qershor, Departamenti Special i Gjykatës Themelore në Prishtinë i ka dënuar me 20 vjet burgim katër të akuzuarit për vrasjen e politikanit serb, Oliver Ivanoviç.

Në mesin e të dënuarve është edhe Marko Roshiç për “pjesëmarrje ose organizim i grupit kriminal” lidhur me “vrasje të rëndë, i dënuar me 8 vite burg dhe 10 mijë euro gjobë.

Asnjëri nga të akuzuarit nuk ishte prezent në sallën e gjyqit në momentin e shpalljes së vendimit

Oliver Ivanoviç, një politikan i rëndësishëm kosovar me përkatësi etnike serbe dhe kundërshtar i Listës Serbe, partia e mbështetur nga Beogradi, u vra më 16 janar 2018 me armë zjarri jashtë selisë së partisë së tij në Mitrovicën e Veriut.

ME TE LEXUARAT