Lajmi Fundit
Lajmi i Fundit, Lajme Shqip, Gazeta, Informacione nga Shqiperia

Tiranë, studentët protestë tek Parlamenti: Tarifat, të papërballueshme

studentet-protesteStudentet e Universitetit te Tiranës, protestuan para parlamentit për draft ligjin e ri te arsimit te larte. Sipas tyre ka një rritje te papërballueshme te tarifës vjetore,dhe universiteti do te konsiderohet për shume kënd një luks.
Zv/Ministri i Arsimit Mazniku, beri me dije se nuk do te ketë asnjë rritje te tarifës shkollore per studentet, dhe as përfaqësim me te ulet te tyre ne senat.
Megjithëse ky draft është akoma ne diskutim nga grupet e interesit ka hasur jo pak kundërshti, ku vetëm pak dite me pare edhe forumi akademik i pedagogeve e kundërshtoi fort ligjin e arsimit te larte.

Leave A Reply

Your email address will not be published.