Aktualitet

Tiranë, grabitësit e filialit të bankës NBG tregojnë një sekret në gjykatë

grabitesit-gjykateTre adoleshentët e arrestuar me akuzen e vjedhjes me arme ne filialin e NBG bank ne rrugen e Kavajes ne Tirane pak dite me pare kane treguar nje sekret.
Kristi Kajo, Rei Cenolli dhe Kristi Sulollari kanë treguar para gjykatës skemën e grabitjes duke treguar edhe faktin se arma qe ata kane perdorur, ka qene loder.

Tre te rinjte, nga te cilet dy moren pjese ne hyrjen ne banke ndersa i treti ka qendruar jashte dhe ka bere transportin me makine, kane thene se arma qe u drejtuan rojes dhe punonjesve te arkes ka qene imituese, pistolete cakmak dhe jo arme zjarri.

Te rinjte qe u lane nga gjykata ne arrest me burg, pohuan se kanë studiuar me ditë të tëra terrenin, në mënyrë që kamerat e sigurisë të mos fiksonin fytyrat e tyre.

Sipas hetimeve, identifikimi i djemve u be fale kamerave te sigurise qe arriten te fiksonin targen e makines se perdorur ne krim. Targa identifikoi njerin nga pjesemarresit ne grabitje, i cili me pas tregoi emrat e bashkepunetoreve.  Tre të rinjtë shprehën pendesë për grabitjen dhe thanë se ishin gati të vetëdorëzoheshin në polici, por kjo nuk i vleu gjykates e cila vendosi ndaj tyre masen arrest me burg.

Rrefimi i djemve ne gjykate ne lidhje me armen loder ka qene dicka e papritur dhe e panjohur edhe per vete policine dhe prokurorine, pasi arma qe u perdor ne grabitje nuk eshte gjetur dhe per rrjedhoje ka qene e pamundur qe te verifikohet nese ka qene imitative apo arme zjarri prej verteti.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!
Tags

Nje koment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close