Lajmi Fundit
Lajmi i Fundit, Lajme Shqip, Gazeta, Informacione nga Shqiperia

Mëso se sa orë duhet të flesh sipas moshës që ke

Orët e gjumit ndryshojnë ndërsa plakemi.  Edhe pse orët e rekomanduara tek të rriturit janë tetë orë fjetje, ato jo gjithmonë plotësohen. Fondacioni Kombëtar i fjetjes (NSF) ka hartuar një tabelë të re të rishikuar të ndarë në nëntë grupe në total me orë të rekomanduara bazuar në moshën që kemi.

Për të përmirësuar cilësinë e gjumit, ky fondacion këshillon së pari të vlerësohen nevojat e gjithsecilit dhe zakonet e tyre individuale. “Kushtojini vëmendje të veçantë gjendjes tuaj shpirtërore, energjisë dhe shëndetit tuaj pas një gjumë të dobët para një nate të mirë. Pyete veten: sa shpesh mund të fle mirë? Si një dietë dhe stërvitje e mirë, gjumi është një përbërës kritik për shëndetin në përgjithësi “, argumentojnë nga ky fondacion.

Tabela e re e NSF ndan në tre kategori orët e fjetes: orët e ‘rekomanduara’ për gjumë, orët që ‘mund të jenë të përshtatshme për disa njerëz’ dhe orët që ‘nuk rekomandohen’.

Të porsalindurit (0-3 muaj): kohëzgjatja e gjumit është zvogëluar në 14-17 orë çdo ditë (më parë ishte 12-18).

Foshnjet (4-11 muaj): kohëzgjatja e gjumit është zgjatur nga dy orë në 12-15 orë (më parë ishte nga 14-15).

Fëmijë e vegjël (1-2 vjeç): kohëzgjatja e gjumit është zgjatur me një orë në 11-14 orë (më parë ishte 12-14).

Fëmijët ​​parashkollore (3-5): kohëzgjatja e gjumit është zgjatur me një orë në 10-13 orë (më parë ishte 11-13).

Fëmijët e moshës shkollore (6-13): kohëzgjatja e gjumit është zgjatur me një orë në 9-11 orë (më parë ishte 10-11).

Adoleshentët (14-17): kohëzgjatja është zgjatur me një orë në 8-10 orë (më parë ishte 8.5-9.5).

Të rriturit më të rinj (18-25): kohëzgjatja e gjumit është 7-9 orë (kategoria e re e moshës).

Të rriturit (26-64): kohëzgjatja nuk ka ndryshuar dhe mbetet 7 deri në 9 orë.

Të rriturit më të vjetër (65+): kohëzgjatja e gjumit është 7-8 orë.

Nga ana tjetër, shoqata NSF na rekomandon një seri këshillash “të thjeshta, por efektive” për një gjumë të shëndetshëm:

  • Ndiqni një orar gjumi, madje edhe gjatë fundjavave.
  • Praktikoni një ritual relaksues para gjumit. Ushtrojeni çdo ditë.
  • Kontrolloni dhomën tuaj për të siguruar temperaturën, tingullin dhe dritën ideale.
  • Flini në një dyshek dhe jastëk të rehatshëm.
  • Kini kujdes me alkoolin dhe kafeinën.
  • Fikni pajisjet elektronike para gjumit.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Leave A Reply

Your email address will not be published.