Lajmi Fundit
Lajmi i Fundit, Lajme Shqip, Gazeta, Informacione nga Shqiperia

SHBA/ 42 të vrarë dhe mbi 2000 të sëmurë për tetë muaj nga cigarët elektronike

Cigarja elektronike, është një pajisje elektronike që imiton në mënyrë të përkryer cigaret tradicionale, e cila po përdoret gjithnjë e më shumë nga qytetarët, jo vetëm në Shqipëri por në të gjitha shtetet.

Por përdorimi i saj ka sjellë edhe një sëmundje misterioze e cila deri ka sjellë edhe shumë viktima në SHBA.

Sipas të dhënave të fundit, një total prej 2,172 personash në çdo shtet Alaska, Washington DC dhe Porto Riko po përballen me një sëmundje misterioze të mushkërive.

Rritjet mund të jenë ngadalësuar, por sëmundjet mbeten të përhapura dhe të rënda si pasojë e tymosjes, theksohet tutje në studimin amerikan.

Ata gjetën acetate të vitaminës E në një numër të madh të mostrave të cigareve elektronike të përdorura nga njerëz të sëmurë, dhe besojnë tani që një kombinim i derivatit të vitaminës me vaj dhe THC janë një ‘fajtor i fortë’.

Leave A Reply

Your email address will not be published.