Po flinte në kazanin e plehrave me shokët, makina e pastrimit i merr jetën 13-vjeçarit

Sport

Po flinte në kazanin e plehrave me shokët, makina e pastrimit i merr

Qyteti i Australisë Jugore, Port Lincoln është tronditur nga vdekja tragjike e një djali 13-vjeçar, i cili po flinte në një kazan plehrash që ishte zbrazur nga një kamion plehrash sot në mëngjes herët.

Policia tha se djali së bashku me dy të tjerë, të moshës 11 dhe 12 vjeç, po flinin në kazanin industrial kur u zbraz rreth orës 5.20 të mëngjesit.

“Një djalë arriti të hidhej jashtë, por fatkeqësisht 13-vjeçari pësoi plagë të rënda dhe vdiq në vendin e ngjarjes. Djali i tretë nuk u plagos. Besohet se shoferi i kamionit nuk ishte në dijeni se djemtë ishin në kosh në atë kohë dhe është jashtëzakonisht i tronditur nga incidenti.“-tha një deklaratë e policisë SA.

Sipas Guardian, policia tha se vdekja e djalit do t’i referohej mjekut ligjor dhe po hetohej gjithashtu nga SafeËork SA. Mbikëqyrësi lokal i policisë, Paul Bahr tha se ishte një “ngjarje me të vërtetë e tmerrshme”.

Gazetarët e Bahr në një konferencë shtypi në Port Lincoln në mesditë se një nga djemtë ishte në gjendje të hidhej larg nga kapërcimi dhe njëri u ngrit, por arriti të shmangë dëmtimet.

Djali i tretë “pësoi një traumë të konsiderueshme” dhe nuk ishte në gjendje të përgjigjej nga përgjigjet e para, tha Bahr. Ai tha se vdekja e fëmijës ishte shumë e vështirë dhe tragjike për të gjithë komunitetin e Port Lincoln.

Shporta ishte vendosur në parkun e dyqanit lokal Repco, i cili mbështetet te makina e McDonalds. Të tre djemtë ishin nga Port Lincoln. Qyteti është në majë të Gadishullit Eyre, rreth një shtatë orë me makinë nga Adelaide.

Kryebashkiaku i Port Lincoln, Brad Flaherty, tha se ishte një “aksident fatkeq” dhe do të ishte “një gjë shumë, shumë e vështirë për t’u përballur me familjet dhe komunitetin”.

ME TE LEXUARAT